УСТОЙЧИВО УПРАВЛЕНИЕ И РАЗВИТИЕ НА СОФИЯ
УПРАВЛЕНСКА ПРОГРАМА НА КАНДИДАТА ЗА КМЕТ НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА
ПРОФ. Д-Р СИМЕОН АНАНИЕВ
ЦЕЛ: Формиране и Провеждане ефективни политики насочени към хората, бизнеса и околна среда.
Няма да критикуваме направеното, а ще надграждаме
Поставяне ясни цели за изработване на стратегии, програми и планове за изпълнение с ясни срокове и система за задължителен мониторинг и отчет.
Разработване и внедряване на Аналитични и динамични модели на постоянно действащи и устойчиво развиващи се системи. Основни направления:
- Възможности на общинския съвет съобразно националния интерес и общоевропейските политики и изисквания, да формират и прилагат национални политики, поставяне цели и изработване на стратегии и програми за управление с ясни срокове и изпълнители.
- Изграждане на работещ нов модел на връзки между администрация, наука и бизнес. Прилагане превенция при решаване на възникнали трудности от външни или вътрешни фактори.
- Приоритетно въвеждане на дигитализацията чрез електронното управление в. т.ч. електронни документи и платформи, като се надграждат и интегрират съществуващите системи и регистри.
- Създаване на задължителна система на отчет, мониторинг и контрол. Взимане на управленски решения и изпълнението им, като цялата тази изградена система да работи ефективно.
ПРОГРАМИ: Устойчиво управление и развитие на София чрез аналитични и динамични модели на постоянно действащи и устойчиво развиващи се системи
1. Достъпни интегрирани транспортни системи – удобна и развита мобилност
2. Околна среда и екология. Управление на събирането и оползотворяване на отпадъци – кръгова икономика
3. Осигуряване достъпно и качествено обучение по местоживеене – детски градини, училища и университети.
4. Бюджет и инвестиции
Привличане на инвестиции в иновативни и перспективни бизнес и социални проекти.
Развитие на публично-частното партньорство с точен баланс на интересите.
Постоянен граждански контрол при планирането, разпределянето и разходването на общинските финанси, реализиране на електронна община
5. Сигурна и безопасна градска среда. Гарантиране на обществен ред и сигурност.
6. Културна столица, туризъм и спорт
Изграждане на лека спортна база в кварталите и училищата
Достъпни интегрирани транспортни системи – удобна, достъпна и развита мобилност
Транспорт насочен към нуждите на хората. Тенденциите в света са за дигитализация чрез интегрирани транспортни системи, транспорта е интегриран с инфраструктура и информационни платформи, като се щади околната среда.
Развитие на веригите на доставки и мобилността, без да се уврежда здравето на хората и обществото, като в същото време не се създава отрицателно въздействие върху екосистемата, разнообразяване на невъзобновяемите ресурси с възобновяеми ресурси и използване на възобновяеми ресурси по-интензивно от нивата на обновяване.
- Мобилност и транспортна свързаност на хората - т.е. възможности за придвижване по съответния желан и възможен начин,.
- Вериги и мрежи на доставки на стоки – изградена стратегия за устойчива логистика, реализиране на доставки по съответния желан и възможен начин. Оптимизираме веригите за доставка и транспортните маршрути чрез ангажиране с всички видове транспорт при цялостни решения за складиране, логистика и транспорт.
- Дигитализация и Интелигентни транспортни системи - технологични решения за интелигентно управление и автоматизиране на процесите по планиране, контрол и управление на транспортната дейност, веригите на доставки и мобилност на хората.
Стимулиране използването на обществения транспорт като най-добра форма на мобилност и намаляване значително замърсяването на околната среда. Насърчаване на моделите за споделяне под мотото „споделяне вместо собственост“ и изграждането на т. нар. „точки за мобилност“, които предоставят лесен достъп до алтернативни форми на придвижване в градска среда.
Разработване/актуализиране на генерални планове за организация на движението и оптимизирането на трафика, които са от ключово значение за по-добра градска среда Връзки на градски и междуградски инфраструктури с всички видове транспорт, туристически обекти, и др.
Въвеждане на транспортна схема насочена към нуждите на хората, с координирани разписания между републиканска и областни транспортни схеми с включване всички видове транспорт без приоритети.
Градска мобилност и инфраструктура – пътнически хъбове и терминали, прилежаща и свързваща инфраструктура, ново строителство, ремонти и поддържане. План за свързване на София, със съседните им общини в радиус до 50км-70км чрез интегриран транспорт, инфраструктура и интелигентни системи.
Изпълнение Генералния план за развитие на Столичния метрополитен Интегрирани връзки между метро с градска и междуградска железница, и всички видове транспорт. Пътнически терминални, връзки метро-жп мрежа – Обеля, Владая, Горна Баня и др. Свързване на гражданските летища и автогари с железопътен транспорт
Въвеждане на система за интегрирано билето издаване (единни превозни документи) между железопътния, автобусния и градския транспорт. Мобилни приложения за информация за транспорт, поръчки и заплащане на пътуването на мобилни билети.
Приемане Програма с преференции за увеличаване дела на електрическите и хибридните превозни средства. Интегриране на нискоемисионни или нулевоемисионни превозни средства на градския транспорт в транспортната система. Изпълнение на електрически зарядни станции за превозни средства на градския транспорт.
Изпълнение на инфраструктурни мерки за безопасна градска мобилност, насочени към уязвимите участници в движението – пешеходци и велосипедисти. Разширяването на градската велосипедна мрежа.
Използване на бърз 5G "Интернет на нещата" и „хакатони“. за тестване различни идеи, при намирането на технологични решения, които спестят време, ресурси и променят фундаментално градската мобилност.
Околна среда и екология. Управление на събирането и оползотворяването на отпадъци
Управление и оползотворяване на отпадъци без увреждане здравето на хората и обществото, без да се създава отрицателно въздействие върху екосистемата. Права и задължения, решения, действия и дейности, свързани с образуването и третирането на отпадъците и форми на контрол.
Управление и оползотворяване на видовете отпадъците /битови, производствени, строителни и опасни/ – събиране, транспортиране, обезвреждане и оползотворяване (включително сортиране) на отпадъците чрез развитие на веригите на събиране, транспорт и оползотворяване.
Анализ на дейността на Дирекция „Планиране и управление на дейностите по отпадъци“ в Столична община. Приложима нормативна база, количествата и видове отпадъци, местонахождение, веригите на събиране, транспорт и оползотворяване. Контрол и след експлоатационните грижи за депата.
Прилагане на Методически указания за разработване на общински/регионални програми за управление на отпадъците. Въвеждане на единен подход за определяне и прогнозиране на количеството и морфологичния състав на битовите отпадъци, която ще подпомогне всички заинтересовани страни (държавните структури, общините, организациите по оползотворяване и др.) при дългосрочно планиране на процесите в сферата на управление на отпадъците.
Изготвяне на програма и план за развитие, на база Национален план за управление на отпадъците (НПУО)чрез модерни системи на разделно събиране, транспорт, рециклиране и оползотворяване на отпадъците, като част от кръговата икономика.
- Създаване на интегрирани регистри за получаване на пълна и достоверна информация за дейностите по отпадъците, съгласно реда за водене на отчетност и за предоставяне на информация по съответните образци. Контрол - публичен, административен и обществен.
- Дигитализация и Интелигентни системи - технологични решения за интелигентно управление и автоматизиране на процесите по планиране, контрол и управление на събирането, управление и оползотворяване на отпадъци – вторични суровини
- Разнообразяване на невъзобновяемите ресурси с възобновяеми ресурси и използване на възобновяеми ресурси по-интензивно от нивата на обновяване.
- Включване в Програмата UIA/ Иновативни градски дейности/ на Европейската комисия, която дава възможност на големите европейски градове да тестват иновативни, креативни, но и рискови решения на градски предизвикателства.
- Използване на бърз 5G "Интернет на нещата" и „хакатоните“. за тестване на различни идеи, при намирането на технологични решения, способни да спестят време, ресурси и да променят фундаментално градската мобилност.
Достъпно обучение по местоживеене – детски градини, училища и университети.